KINO ve Vodňanech

18.07.2023
V polovině 70. let stály vstupenky od čtyř do šesti korun, v polovině 80. let to bylo mezi šesti a osmi korunami, o deset let později pak 20 Kč a více.
KINO ve Vodňanech

Městské kulturní středisko je od počátku spjato s filmovým promítáním. Většina obyvatel celou budovu nazývá jednoduše „kino“. Od otevření se hrálo několikrát týdně – obvykle v pondělí, ve středu, v pátek a neděli, často i dvě představení za den. V kině se konaly také slavnostní celostátní premiéry filmů, mnohdy s návštěvou filmové delegace. Šlo například o premiéru filmu Případ mrtvého muže v roce 1975, pohádky Jak se budí princezny v roce 1978 nebo normalizační komedie Poprask na silnici E44 v roce 1979. V polovině 70. let stály vstupenky od čtyř do šesti korun, v polovině 80. let to bylo mezi šesti a osmi korunami, o deset let později pak 20 Kč a více. V roce 2000 vyšla návštěva vodňanského kina přibližně na 40 Kč, v dnešní době, tedy o dvacet let později si diváci připlatí o 100 Kč více. Co se letního promítání týče, kino Na zámečku bylo v provozu do roku 1990, pak majitelé areálu nedali další souhlas s využíváním areálu pro tyto účely. Od té doby prostor pro letní kino ve Vodňanech chybí. Od roku 2021 se pro letní promítání využívá zadní trakt budovy kulturního domu, bíle natřená plocha části fasády slouží jako plátno. Z důvodu malé návštěvnosti kina a drahého provozu velkého kinosálu se v 90. letech pokoušel tehdejší ředitel Jiří Pokorný provozovat filmový klub v kavárně a promítat videokazety se staršími filmy, byl zde ale problém s autorskými právy a tehdejší legislativou, tak se od tohoto konceptu upustilo. Kino pak pravidelně promítalo celoročně v pondělí a ve středu, až do uzavření kulturního domu v době covidové pandemie. Za socialismu nebylo úředně dovoleno školákům chodit na večerní filmová představení a někteří ze zaměstnanců byli nabádáni, aby na případné provinilce žalovali ve škole. Nutno podotknout, že nežalovali.

Další aktuality

VESNA míří do Vodňan na náměstí Svobody!

VESNA míří do Vodňan na náměstí...

so 18.5. | 18.00
POUKÁZKY v prodeji

POUKÁZKY v prodeji

vouchery v hodnotách 150 Kč | 300 Kč | 500 Kč...

Výběrové řízení na obsazení plochy...

AKTUALIZOVANÉ - Výběrové řízení na obsazení plochy určené pro prodej občerstvení...

Výběrové řízení na obsazení plochy...

AKTUALIZOVANÉ - Výběrové řízení na obsazení plochy určené pro prodej občerstvení...
Jeden svět poprvé ve Vodňanech

Jeden svět poprvé ve Vodňanech

Vodňany se letos premiérově připojují na mapu festivalu Jeden svět...
Errata ke knize KD50 Vodňanské mozaiky / KD slaví 50

Errata ke knize KD50 Vodňanské...

Errata
první letošní odhalenou kapelou je Poetika

první letošní odhalenou kapelou...

pá 17.5. | 19.00
Asociace kulturních center

Asociace kulturních center

1.února se v Hořicích uskutečnilo setkání zástupců kulturních domů královehradeckého kraje iniciované odborem kultury...
Dvacátý šestý ročník Mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět

Dvacátý šestý ročník Mezinárodního...

Jeden svět / One World Ve Vodňanech se uskuteční od 8. do 18. dubna 2024 pro školy a 18. a 19. 4. promítneme filmy pro veřejnost jako součást prvního ročníku festivalu Zabydlet Vodňany.