Provoz a vybavení kina v 70. letech

24.03.2023
"Jeden film měl až 50 kg, což znamenalo šest papírových krabic s průvodním listem, který promítač kontroloval a doplňoval."
Provoz a vybavení kina v 70. letech

V promítací místnosti kina byly instalovány dva projektory značky Meopton, které byly určeny i pro promítání širokoúhlého filmu šířky 35 mm a byly pojmenovány Luisa a Lotka podle hrdinek stejnojmenné knihy pro děti. Jméno vymyslel tehdejší promítač S. Plachta, který ve Vodňanech promítal od roku 1972 až do poloviny 80. let. Zdrojem světla v projektorech byla uhlíková lampa, později nahrazena xenonovou výbojkou. Kromě projektorů zde byl stůl na převíjení filmového pásu, trezor na jeho ukládání, diaprojektor nazvaný „Hovňousek“ a další zařízení, která sloužila k ovládání světel a zvuku v sále. Co se techniky týče, bylo kino ve své době na špičkové úrovni, mělo stereofonní zvuk i efektový kanál a patřilo mezi několik málo kin v jižních Čechách, která měla zároveň i certifikát kontrolního kina. To znamenalo, že v něm stroje obsluhoval promítač, který měl kompletní vzdělání – mistrovský kurz. Promítač byl povinen podrobněji a přesněji kontrolovat došlou filmovou kopii a sepsat o tom zápis pro Ústřední půjčovnu filmů. Filmy se mezi jednotlivými biografy převážely v papírové krabici jen na středovce, a proto hrozilo jeho vysypání při neopatrné manipulaci. Pro promítání se vždy přetáčelo na cívky na speciálním stole, zpočátku ručně! Jeden film měl až 50 kg, což znamenalo šest papírových krabic s průvodním listem, který promítač kontroloval a doplňoval. Film se přepravoval vlakem jako spěšnina a jednalo se o dosti drahou zásilku, filmových kopií totiž nebylo mnoho. Vynést pak plechovou bednu s filmem po úzkých schodech do promítací kabiny, byla celkem pořádná práce. Kino promítalo, když dorazilo nejméně deset platících diváků, pro které bylo třeba šest zaměstnanců – vedoucí kina, dva promítači, dvě uvaděčky, pokladní, k tomu ještě uklízečka a paní, která prodávala různé pochutiny, protože v té době ještě nebyla v budově kulturního domu kavárna. V polovině 80. let byly projektory vyměněny za modernější Meo 5x-B, které v promítací místnosti nalezneme dodnes. Již se však nepoužívají. Hodinová mzda promítače v roce 1987 byla 12,4 Kčs, v roce 1989 byla 13,6 Kčs.

Další aktuality

VESNA míří do Vodňan na náměstí Svobody!

VESNA míří do Vodňan na náměstí...

so 18.5. | 18.00
POUKÁZKY v prodeji

POUKÁZKY v prodeji

vouchery v hodnotách 150 Kč | 300 Kč | 500 Kč...

Výběrové řízení na obsazení plochy...

AKTUALIZOVANÉ - Výběrové řízení na obsazení plochy určené pro prodej občerstvení...

Výběrové řízení na obsazení plochy...

AKTUALIZOVANÉ - Výběrové řízení na obsazení plochy určené pro prodej občerstvení...
Jeden svět poprvé ve Vodňanech

Jeden svět poprvé ve Vodňanech

Vodňany se letos premiérově připojují na mapu festivalu Jeden svět...
Errata ke knize KD50 Vodňanské mozaiky / KD slaví 50

Errata ke knize KD50 Vodňanské...

Errata
první letošní odhalenou kapelou je Poetika

první letošní odhalenou kapelou...

pá 17.5. | 19.00
Asociace kulturních center

Asociace kulturních center

1.února se v Hořicích uskutečnilo setkání zástupců kulturních domů královehradeckého kraje iniciované odborem kultury...
Dvacátý šestý ročník Mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět

Dvacátý šestý ročník Mezinárodního...

Jeden svět / One World Ve Vodňanech se uskuteční od 8. do 18. dubna 2024 pro školy a 18. a 19. 4. promítneme filmy pro veřejnost jako součást prvního ročníku festivalu Zabydlet Vodňany.